Dlaczego kolorowanie jest ważne dla przedszkolaków

Więc twoje dziecko wróciło do domu ze szkoły z kolejnym obrazkiem, który narysowała, przedstawiający ciebie i jej trzymające się za ręce. Chociaż bazgroły są urocze, czy zastanawiałeś się kiedyś, czy naprawdę są ważną częścią szkoły? Czy faktycznie wspierają akademicką atmosferę? Odpowiedź brzmi: TAK, kolorystyka jest ważna we wczesnej edukacji z wielu powodów!

1. Pomaga rozwinąć siłę dłoni

Jednym z głównych powodów, dla których kolorowanie jest ważne w tym wieku, jest to, że pomaga rozwinąć siłę dłoni. Jako dorośli od dziesięcioleci piszemy, piszemy i rozwijamy umiejętności motoryczne, co oznacza, że bierzemy siłę naszych rąk za coś oczywistego. Jednak małe dzieci i przedszkolaki dopiero zaczynają budować te mięśnie.

Siła dłoni jest ważna dla wszystkich umiejętności motorycznych związanych z rękoma, zwłaszcza dla pisma ręcznego. Pisanie wymaga siły i zręczności, a kolorystyka pomaga ćwiczyć te mięśnie. Siła dłoni pomoże również dziecku w prawidłowym trzymaniu ołówka.

2. Oferuje ćwiczenia w chwytaniu ołówkiem

Kredka jest prawdopodobnie jednym z pierwszych przyborów do pisania, jakie będzie trzymać Twoje dziecko. Ćwicząc z kredkami, Twoje dziecko dostosowuje właściwy chwyt ołówka. Uchwyt ołówkowy to po części siła dłoni, a po części praktyka. Kolorystyka pozwala na jedno i drugie! Większość nieprawidłowych chwytów jest spowodowana złymi nawykami chwytu u dziecka, zanim jego ręce staną się wystarczająco mocne, aby utrzymać właściwy chwyt.

3. Stymuluje kreatywność

Danie dziecku możliwości pokolorowania pomaga stymulować kreatywne ośrodki w jego umyśle. Kolory, kształty, interpretacje i wyobrażone historie są obecne, gdy dziecko koloruje. Nawet jeśli Twoje dziecko wciąż rysuje ten sam obraz, nadal angażuje kreatywne ośrodki w mózgu, które przetwarzają kolory i kształty.

4. Zachęca do wyrażania siebie

Kiedy dzieci mają okazję pokolorować, angażują się w swoją niezależność i wyrażanie siebie. Jakie kolory wybrać? Co powinni narysować? Jak to będzie wyglądać? Będzie duży czy mały? Czy będzie mieć wiele kolorów, czy tylko jeden kolor? Czy twarze będą uśmiechać się czy marszczyć brwi? Są szanse, że odpowiedzi na ich pytania świadomie lub podświadomie wyrażają siebie lub swoje emocje. Rysowanie to szansa dla Twojego dziecka na przepracowanie swoich emocji i wyrażenie siebie w bezpiecznym środowisku. Dzieci nie zawsze potrafią dokładnie opisać swoje uczucia, ale kolorowanie pozwoli dziecku wyrazić siebie bez konieczności posiadania odpowiedniego słownictwa.

5. Poprawia koordynację ruchową

We wczesnym dzieciństwie dzieci nadal rozwijają umiejętności koordynacji ruchowej, które ostatecznie będą wspierać ich codzienne czynności. Pisanie na maszynie, pisanie, gotowanie, prace domowe, przewracanie stron książki, używanie narzędzi, układanie włosów - właściwie wszystko wymaga zdolności motorycznych. Kiedy Twoje dziecko koloruje, rozwija koordynację ruchową. Inne czynności związane z kolorowaniem, które pomagają rozwinąć koordynację ruchową, obejmują obrazki punktowe, rysowanie, kolorowanie wewnątrz linii do kolorowania, granie w kółko i krzyżyk oraz kopiowanie obrazu na pustą kartkę papieru.

6. Pomaga rozwinąć koncentrację

Kolorowanie jest również świetnym ćwiczeniem budującym skupienie. Skupienie jest ważną umiejętnością, której dzieci mogą się nauczyć, nie tylko ze względu na karierę akademicką, ale także zawodową. Skupienie pomaga nam przejrzeć każde zadanie od początku do końca. Zauważysz, że wraz z rozwojem uwagi Twojego dziecka jego rysunki stają się bardziej skomplikowane, a ich ukończenie zajmuje więcej czasu.

Kolorowanki


View attachments